O Nezvědavci

 

 

Proč Nezvědavec?

 

Původně byl Nezvědavec inspirován Zvědavcem Vladimíra Stwory, který měl v době svého vzniku v roce 1999 ambice se stát portálem pro Čechy a Slováky žijící v zámoří a měl poskytovat celou škálu služeb a informací. Během prvních pár roků existence Zvědavce ale bylo jasné, o co zde kráčí. V článcích se začalo psát v tom samém stylu na jaký byli zvyklí svého času čtenáři Rudého práva. A nejen to, v době invaze do Iráku v roce 2003 se u Stworů lhalo o amerických ozbrojených silách jak tiskne včetně mnoha tvrzení v článcích a diskuzních příspěvcích, že vojáci US Army jsou vesměs patologičtí hrdlořezové a masoví vrazi.

 

Jelikož jsem v té době se také připravoval jako voják US Army na misi v Iráku a posléze na podzim 2004 jsem skutečně odjel, nemohl jsem takové sprosté lhaní v mém rodném jazyce nechat jen tak i když existovala možnost oponovat v diskuzích za články, což jsem rok dva využíval než jsem byl doživotně zablokován. Dalším impulzem byly publikace různých konspiračních teorií, jako například že Američané nikdy nepřistáli na Měsíci, že svět je řízen v zákulisí loutkáři v podobě mezinárodního židovstva, že atentáty 9/11 spáchaly tajné služby včetně CIA, FBI, NSA, Mossadu, atd.

 

Kapitola sama o sobě je patetický antisemitismus Vladimíra Stwory vyjádřený v mnoha článcích na Zvědavci a zvláště v dnes již nedostupném článku Jak poznat Žida? (print-screen zde).  Silně vypovídající je rovněž diskuze za zmíněným článkem, která je na Zvědavci stále přítomna.

 

O vzniku webu Nezvědavec

 

Nezvědavec není má původní myšlenka. Součástí jedné trampské webky byla podstránka zvaná Nezvědavec už několik let před registrací domény Nezvědavce, ale protože editor této webky neměl čas a ani chuť založit plněhodnotný antiweb Zvědavce, projevil se jako skvělý kamarád a dal mi svolení pro registraci domény Nesvědavec.org.

 

Web Nezvědavec vznikl v létě roku 2005 během mé vojenské dovolené z mise v Iráku. Není žádné tajemství, že webka Nezvědavce především z nedostatku času nebyla ve svých počátcích vůbec reprezentativní. Až do minulého roku (napsáno LP 2017) mé hlavní povolání byl totiž voják US Army a nikoliv profesionální vývojář. Vladimír Stwora zareagoval na vznik Nezvědavce a na jeho počáteční nedostatky velmi rychle a to dosti hloupým článkem Mám radost jako malý kluk. Kromě mnoha jiných pitomostí mne v článku umístil do Herndonu ve Virginii zřejmě soudě dle registrátora domény a ani ho chudáka nenapadlo, že registrátor domény s koncovkou “.org” může být firma se sídlem kdekoliv v USA. Alespoň tak Vladimír Stwora na sebe prozradil recepty na kuchtění jeho informací a “originálních” článků.

 

Nezvědavec dnes

 

Jelikož hlavní autor Nezvědavce je už ve výslužbě a užívá si života ve slunné Kalifornii, má více času na vylepšení webu i když není zrovna odborníkem na grafickou úpravu neboli front-end. Ale časem i tohle se jistě poddá. V dnešní době ale Nezvědavec není už pouze jakýmsi anti-webem Zvědavce Vladimíra Stwory. Je blogem s mnoha tématy jednoho vysloužilce US Army, který se také náhodou narodil tam kdesi v malé nedůležité zemičce uprostřed Evropy.

 

O autorovi

 

Podle mého názoru by mohla stačit pouze linka na můj příběh v seriálu o emigraci a emigrantech Petera Mikšíka na webu Denník N v článku „Tunelom smrti“ za slobodou.