Schůzka Donalda Trumpa s Putinem v Helsinkách

Autor:  leho | dne: July 16, 2018


V médiích se kladla otázka, zdali by se americký prezident Donald Trump měl vůbec se svým ruským protějškem Vladimírem Putinem vůbec scházet. Otázku považuji za zcela legitimní, neboť se nejedná o rovnocenné partnery reprezentující rovnocenné státní útvary. Důvod je prostý: Jeden je diktatura se samozvoleným vůdcem a druhý má v čele prezidenta, který vzešel ze svobodných voleb.
 
Teoreticky čím méně styků mezi nimi tím lépe. Na druhé straně je ale nutno aby si mezi sebou vysvětlili, že aktivity samozvoleného vůdce jako vojenské zabírání cizího území, porušování smluv a průmyslová špionáž ve velkém je krajně nežádoucí a že takové chování může mít vážné následky. Rovněž na druhou stranu by měl Puťka vědět, co vlastně Muellerova komise dělá a že se jedná o pouhou vnitropolitickou záležitost, ve které “Demokratická” strana se snaží odstřelit demokraticky zvoleného prezidenta krajně nedemokratickými metodami.
 
Těžko ale běžný plebejec může odhadovat, co se odehrává za zavřenými dveřmi. Na druhou stranu ale prakticky každý plebejec může dobře odhadnout, že Muellerova komise je absurdita, která má za účel něco na Trumpa najít a odstřelit ho jako prezidenta, kde nějaká blbá pravda nehraje vůbec žádnou roli. Bohužel, komise je jev mimo ústavní pořádek patřící spíše do diktatury než do státu se všeobecným respektem k ústavě a zákonnosti.
 
Tento rozpor by si měli Trump s Puťkou ujasnit, i když pochybuji, že Puťka coby produkt KGB rozumí, co se v USA děje. Mullerova komise škodí nesmírně, jelikož ruské rejdy jsou úplně jiného druhu a zahrnují úplně jiné priority jako např. průmyslovou špionáž a “aktivní opatření” týkající se zabrání Krymu a části Ukrajiny než se snažit přesvědčit desítky milionů amerických voličů k volbě Donalda Trumpa.