Reply To: Nova studena valka

Home Forums Diskuze a fórum Nova studena valka Reply To: Nova studena valka

#5221
leho
Keymaster

Zatím jsem to nedodíval do konce, ale mám pocit, že nemám rád takové hluboké úvahy o Studené válce a vztazích Západu s Ruskem. Pro mne je to jednoduché jak facka. Jsou zde zásadní kulturní rozdíly a ten největší spočívá v tom, že Rusko je v podstatě pořád nevolnický stát už od ranného středověku stále ohrožované svými sousedy. Pokud neporozumí Západu a nepřijdou na to, že odtud jim žádné nebezpečí nehrozí, tak těžko mohou být nějaké normální vztahy.
 
Nemohou být normální vztahy s kolosem s územím 1/6 světa, který neumí vyrobit ani eskalátor, kde objem jejich ekonomiky není větší než objem ekonomiky takového Texasu a kde kvůli alkoholismu je momentálně věkový průměr na úrovni Bangladéše a stále na sestupné tendenci, ale zároveň chce pořád obsazovat území a podrobovat si okolní státy.
 
Víc než k Rusům mám úctu k Havajcům, jejichž náčelník Kamehameha III už v někdy v polovině 19. století přišel na to, že jejich kmenová kultura je nanic a bude pro ně daleko výhodnější přijmout křesťanství a kulturu americkou. A jak je jim dobře. Tak daleko Rusové ještě nedospěli…