Reply To: Jirka Mikin – Bílina

Home Forums Diskuze a fórum Jirka Mikin – Bílina Reply To: Jirka Mikin – Bílina

#7317
Kahulak
Guest

Sedice venku za chaloupkou jsem nasel tuhle nadheru na “Ty Trubicko” https://www.youtube.com/watch?v=FW-sgPhTsgs&list=RDFW-sgPhTsgs#t=0 a pak tu o tom “malym zrnku pisku, co velkou silu ma” a uz jsem v tom byl zaborenej az po usi. Hlavne mi doslo, ze ta jejich muzika, je uzasna kombinace toho vnitrniho rytmu, tech tahlejch moravskejch pisni, pulsu, kumstu a citu muzikantu a z ty kombinace jsem najednou zjistil, ze cimbal je bici nastoj a ze puls housli, tak jak je hrajou v tech moravskejch pisnich je rytmus, kterej nema ve svetovy hudbe obdoby. Ja si ty sourozence pamatuju uz jako kluk, kdy Petr a jeho talent byl rychle udusanej kratce po osmasedesatym za to, ze hned 21. srpna nazpival zive do ilegalniho rozhlasu pisen “Zachvejte klid” se slovy – “pravdu neznici tanky, jdete pryc, my mame pravdu, vy jenom bic, zradu a bic………, tak nejak ten text byl a tohle je jenom par versu, ktery si z toho pamatuju. Pak si pamatuju jeho tvorbu z monotematickejch alb – ” Nikola Suhaj loupeznik, Mec a preslice, Marketa Lazarova. Jeho sestra Hana sice v roce 71. jeste stacila vyhrat Bratislavskou Lyru s pisni “Spoutej me”, kterou slozil a otextoval nekdo jinej, ale pak se taky vytratila z verejnosti, nechtela zpivat sama, chtela proste zpivat s brachou. Poslouchal jsem jejich pisnicky temer cely dopoledne a radosti jsem se jenom tetelil, kdyz do jejich typicky ladenyho dvojzpevu vstoupi cimbal a housle a cely to primo sala tim uzasnym ceskym a moravskym folklorem, kterej tak zvlastne oba vkomponovali do tech jejich uzasnej pisni, jako jsou “Bylinky, Ententyny, Jizda kralu, Zvlastni znameni…. kdy zvlasni dojeti mi prinesly pisne “Az jednou cervanky a s “Lipou zelenou”. Vedle vsech tech uzasnejch pisni, v cele s ikonickou pisni o javorech, se mne nesmirne dotkla ta uzasna pripichnuta “Modlitba”. No nic, jenom jsem si s tim zprijemnil den a chci se vo to rozdelit. Taky mozna odlehcit tu hruzu, co tady ten severskej Yeti predvadi, kdyz se vysouka ze zaveje a dostane se ke klabosnici. Pokoj a Dobro. Kahulak