Impíčment téměř u konce

Autor:  leho | dne: February 2, 2020


Impíčment jinak řečeno proces odvolání z úřadu Dnalda Trumpa utrpěl smrtelnou ránu, když v pátečním hlasování Senátoři odmítli předvolat další svědky.
 

BREAKING — Senate Votes Against Impeachment Witnesses 51-49 …Romney and Collins Vote with Democrats


 
Z českých médií se člověk vesměs dozví, že svědkové jsou potřeba pro každý soudní proces a proces impíčmentu amerického prezidenta bezesporu je druh soudního procesu. Ale má tento proces vůbec nějaký smysl? Nemá, protože obžaloba je založena na neexistujících zločinech hlavně v podobě druhého článku impíčmentu. Ten totiž prezidenta obviňuje z obstrukcí Kongresu.
 
Zmíněné obstrukce spočívaly v tom, že americký prezident odmítl s Kongresem ve svém obvinění spolupracovat a neposkytl svědky a dokumenty dle přání členů Kongresu. Donald Trump se dopustil něčeho, čeho se rutinně dopouští každý prezident během svého funkčního období. Jinak řečeno, spory výkonné složky vlády se zákonodárnou složkou jsou velmi běžné.
 
A dle Ústavy Spojených států tyto spory pak řeší složka třetí a tou je soudní složka. Wikipedie popisuje tento princip v článku “Dělba moci“. Fakta jsou tedy taková, že impíčment nemá oporu v platných zákonech a jedná se tedy o emotivní vyjádření sentimentu velké části amerického voličstva.
 
Ale nejen podle mne se rozhodně nejedná o konec šílenosti zvaný impíčment, který bude formálně ukončen příští týden ve středu. Američtí “Demokrati” co mají pramálo společného s demokracií se rozhodně nevzdají. Bude jistě zajímavé, co bude následovat.