Pár poznámek k číně

Autor:  leho | dne: April 24, 2020


Mám na mysli čínský virus, jinak zvaný corona nebo politicky správně COVID-19. Především je nutno si uvědomit, že název “corona” nebo COVID-19 se používá proto, aby se na nás nezlobili čínští soudruzi. Přeci jenom mají velkou moc a neměli by se dráždit.
 
Pro mne je v součastnosti nepodstatné, kolik lidí je na celém světě nakaženo a kolik zemřelo. Je už totiž nějaký ten týden jasné, že se nejedná o pandemii jakou byla španělská chřipka v letech 1918 až 1919.
 
Připomeňme si tedy španělskou chřipku ve srovnání s tou dnešní epidemií. Shrnutí na The Weather Channel v článku The Pandemic that Killed 50 Million považuji za jedno z nejlepších.
 

Spanish Flu 1918

Španělská chřipka v Bostonu roku 1918

 
Během epidemie španělské chřipky se nakazilo na celém světě 500 milionů, což byla celá třetina celosvětové populace, a zemřelo 50 milionů lidí, možná i dvakrát tolik. V USA zemřelo 675 tisíc lidí z celkové populace něco přes 100 milionů.
 
K dnešnímu dni na čínský virus zemřelo na celém světě 195 tisíc lidí z celkového počtu 2.8 milionu nakažených. Na světě žije nyní zhruba 7.7 miliard lidí, takže nakažených čínským virem je celkem 0.3% z celkové populace a z těch 0.3% nakažených zemřelo zhruba 7%.
 
To jsou celosvětová čísla. A jak celosvětové statistiky čínského viru si vedou v porovnání s místními statistikami řekněme v okresu, kde žiji? Okres se jmenuje Contra Costa County a je v Kalifornii. Statistiky jsou uvedeny na webu Contra Costa Health Services. K dnešnímu dni máme celkem 786 nakažených, z nichž 32 zemřelo a 32 je hospitalizováno. V našem okresu žije 1.154 milionu lidí.
 
Má cenu se zabývat celosvětovými statistikami? Čísla jsou přeci velká! A lidé se bojí a tak kapitulují před moudrými politiky, kteří se o ně tak dobře starají. Oni se starají tak, že zítřejší svět nepoznáme. Optimistické odhady ekonomických předpovědí se pohybují v číslech Velké hospodářské krize z 30. let minulého století.
 
A o té krizi zase někdy příště, protože to je také problém, když lidé neznají vlastní historii. Ne, z krize Ameriku nevyvedl žádný moudrý vůdce, jak se někdy o FDR tvrdí. On nebyl moudrý, on byl hodně a hodně hloupý a hlavně kvůli němu krize byla opravdu Velká. Ještě o té krizi uvedu, že v USA trvala dlouhých 30 let, jelikož to bylo až v roce 1959, kdy konečně Dow Jones vystoupala na úroveň z období před krachem v říjnu 1929. Ale o tom opravdu až někdy příště…