Poznámka k Srpnu 1968

Autor:  leho | dne: August 19, 2016


Schválně jsem zvolil titulek článku podobný titulku na jedné z konspiračních českých webek Outsidermedia.cz. Je opravdu úžasné, jak je možné, že historie napsaná různými pamětníky je tak různá a s tak odlišnou interpretací.
 
Článek Jana Kadlubce na Outsidermedia, podle mého názoru, reflektuje manipulaci historie ostatních komunistických pohrobků, kteří si nedovedou představit, že události Pražského jara 1968 byly inspirovány zdola, českým a slovenským lidem majícím plné zuby komunistické diktatury se všemi průvodními jevy. Že lidé tenkrát měli dost nejen stupidní cenzury, odebírání majetku a zavírání za pouhou příslušnost k nedělnické společenské třídě, ale také nedostatku běžného spotřebního zboží a celkového zubožení státu ve srovnání s jejich západními sousedy v Rakousku a Německu.
 
Krátce řečeno, režim na jaře 1968 už neměl sílu držet národy pod tvrdou diktaturou a Sovětský svaz musel zasáhnout. Ne tak ovšem podle dnešních československých kryptokomunistů, kteří do událostí míchají polopravdy či přímo lži. To, že SSSR chtěl v Československu rozmístit atomové zbraně je asi zřejmě fakt, ale to nebylo určující provést invanzi. A pak samozřejmě výmysly, že události byly řízeny CIA prostřednictvím Pavla Tigrida a dalších spisovatelů v Československu, je už patologického rázu. Je sice asi pravda, že Svědectví dostávalo příspěvek od Kongresu USA stejně jako rádio Svobodná Evropa, ale byl to pouhý příspěvek. Nikdo Pavlovi Tigridovi a Svobodné Evropě nediktoval, co mají psát. A spisovatelé v Československu si vydělali na živobytí v pohodě sami, tam žádná podpora CIA potřeba nebyla.
 
V srpnu 1968 byl režim prostě slabý a je možno si domyslet, že nebýt invaze, komunismus by šel na smetiště historie o mnoho dříve a mnozí z nás by nebyli nuceni emigrovat.