Případ “Flynn”
Autor: leho | dne: May 9, 2020
Zrušení obvinění bývalého Poradce pro národní bezpečnost nastupujícího prezidenta D. Trumpa Michaela Flynna minulý týden způsobilo velký šok v americké politice. Šok ale stěží opodstatněný. Hned od začátku skandálu, který je vlastně jedním z podskandálů vymyšlené konspirace členů administrativy D. Trumpa s Rusy zvané “Russia Gate”, bylo jasné, že se jedná o boudu na bývalého generála spáchanou FBI a Obamovou administrativou.
Co se vlastně stalo? Obamova administrativa po listopadových volbách 2016 těsně před koncem roku vyhostila podstatnou část diplomatického sboru Ruského velvyslanectví ve Washingtonu pod záminkou nezákonného nabourání do počítačů amerických tajných služeb (US expels Russian diplomats over cyber attack allegations). Zdali se jednalo o pouhou záminku či o legitimní čin, to je velké téma samo o sobě. Ale dle faktu, že skutečně velkou škodu na počítačívých sítích amerických tajných služeb a státních institucí způsobila Čína, se přikláním k názoru, že spíše šlo o záminku.
Na téma čínských aktivit si dovolím odbočku. Čínští rozvědčíci se před rokem 2014 úspěšně nabourali do počítačívých sítí Amerického ministerstva obrany (Department of Defense neboli DoD) a stáhli téměř všechna osobní data pracovníků ministerstva včetně vojáků, námořníků a civilních zaměstnanců. Jak to vím? Osobní data mé maličkosti byla totiž rovněž mezi nimi, takže veškeré mé osobní transakce včetně bankovních budou zřejmě doživotně pod dohledem DoD. Nesnaží se zde někdo zakrýt jiné průšvihy, protože jde zde o moc peněz čínských soudruhů? Jelikož k průšvihu došlo během Obamova prezidentství, jednalo by se o konspirační teorii, takže zpět ke generálu Flynnovi.
Generál Flynn ke konci prosince 2016 uskutečnil několik telefonních hovorů s ruským velvyslancem Sergejem Kyslijakem kromě velkého množství jiných telefonátů se zahraničními představiteli a velvyslanci, což je součástí normálního procesu převzetí moci novou administrativou. Hovory tedy byly naprosto legitimní a tématem byla budoucí zahraniční politika Spojených států.
Zvolení Donalda Trumpa prezidentem v listopadu 2016 způsobilo paniku nejen ve veřejném prostoru, kde byl vnímán velkou částí populace jako Oranžová nestvůra, ale i ve vysokých politických kruzích, ovšem z naprosto odlišných důvodů. Jedním z nich byl právě bývalý velitel vojenské rozvědky Defense Intelligence Agency (DIA) v letech 2012-14 generál Michael Flynn.
Během Flynnovy nepříliš dlouhé kariéry velitele DIA se generál stal persona-non-grata kvůli jeho postoji k rodícímu se Islámskému státu a také zde určitě hrála role i znalost pozadí skandálu vraždy amerického velvyslance v Lybii 11. září 2012, který zahrnoval opět další skandál se ztracenými emaily tehdejší ministryně zahraničí Hillary Clinton na nelegálním serveru instalovaném v její soukromé rezidenci. Takže generál byl z pozice ředitele DIA v podstatě vyhozen v podobě doporučení odchodu do vojenského důchodu, což udělal.
Nebylo by tedy divu, že už jeho pouhé jmenování jako člena nadcházející Trumpovy administrativy způsobilo v tehdejších vládních kruzích velkou paniku. Museli se ho tedy zbavit stůj co stůj. Telefonní rozhovory s ruským velvyslancem koncem roku 2016 poskytly velkou příležitost. Bouda na Flynna byla tedy velmi jednoduchá. Zhruba měsíc po rozhovorech, když už byl několik dní Flynn ve své nové funkci jako poradce prezidenta Donalda Trumpa, poslal na něj ředitel FBI James Comey do Bílého domu pod záminkou nevinného rozhovoru dva své agenty a ti chytili Flynna do jednoduché pasti. Protože kdo si pamatuje detailně jeden z mnoha rozhovorů z doby před měsícem, že ano. Více na Powerlineblogu: Barr Speaks.
Kvůli čemu byl přesně Flynn obviněn? Agenti se ho otázali na telefonní rozhovory měsíc před tím zdali Flynn nenabídl Rusům něco za zrušení sankcí, které byly uvaleny Obamovou administrativou. Flynn řekl, že ne, což nebyla tak docela pravda. On je totiž požádal, aby neprovedli žádná reciproční opatření a to stačilo, i když jim nic nenabídl. Jinými slovy, stačila pouhá šance, že by Rusům Flynn mohl v budoucnosti cokoliv nabídnout. A to je vše. Za tohle byl vyhozen ze svého místa prezidentského poradce a měl jít sedět na pět let do kriminálu. Neuvěřitelné? Ano, Amerika je země nekonečných možností. Detaily skandálu, který je podskandál největšího skandálu historie americké politiky zvaného “Russia Gate”, nabízí ve svých článcích Andrew McCarthy na portálu National Review: Flynn and the Anatomy of a Political Narrative.