Signální stěna

Autor:  leho | dne: November 30, 2014


Dnes vyšel na iDnes článek o příběhu Pavla Hanáka v článku Mladík toužil po svobodě, život mu vzalo v roce 1960 šest tisíc voltů, který přišel tragicky o život na hraničních drátech. Je to možná můj osobní pocit, ale údaje, kolik vlastně na hranicích komunistického Československa bylo zabito lidí, nikdo přesně neví a asi se nikdy nedozví. Ano, existuje seznam jmen, ale ten se považuje za konečný a nikdo už dál nepátrá po dalších, neboť není politická vůle a nikomu se nechce do obviňování a odsuzování vrahů, kteří klidně ještě mohou být naživu a v produktivním věku. Elektrická “ochrana” hranic spadá do té samé kategorie. Vysoké napětí bylo prý navždy vypnuto v roce 1965, ale v 70. letech byla dána do provozu tzv. “signální stěna”, ve které prý nebylo vysoké životu nebezpečné napětí.

 

Toto tvrzení ale není v souladu s vyprávěním jednoho mého kolegy, amerického seržanta, který sloužil v druhé polovině 80. let u amerických pohraničníků v Německu a který pravidelně načerno přecházel s kolegy hranici přes Rakousko v oblasti Třístoličníku. Tenkrát prý v drátech občas proud byl, bzučelo to, pálilo to trávu a snad i říkal, že viděl nějaké mrtvé ptáky. Tohle by na neškodné elektrické napětí rozhodně nevypadalo. Zapojil jsem se do diskuze pod článek na iDnes, kde jsem seržantovo vyprávění citoval a samozřejmě se mi dostalo odpovědi, že jde o nesmyslné pohádky, že “signální stěna” byla neškodná.

 

Zdroje o neškodnosti z diskuze jsou zde: http://www.ustrcr.cz/data/pdf/projekty/usmrceni-hranice/sesit13.pdf, strana 96, http://www.vojensko.cz/rotni-signalni-zarizeni-u-80, http://www.hranicari.eu/pohranicni-straz/technicke-a-zenijni-prostredky-osh/zenijni-a-nastrazne-prostredky/sis-u70-a-u80-s. Zatím jsem nikde v dokumentech nevyčetl, kolik vlastně bylo v drátech voltů a při kolika ampérách vyletěly pojistky. Pokud by to někdo našel, prosím, dejte kdyžtak vědět. Předem děkuji.