Stihomam zvaný TDS

Autor:  leho | dne: June 17, 2017


 

Předem upozorňuji, že tento článek není myslen zcela vážně a jedná se o interpretaci trendů mezi veřejností jak v Americe tak i jinde ve světě ve vztahu ke zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Duševní porucha se v Americe nazývá Trump Derangement Syndrome neboli TDS. Možno také nemoc nazývat Trumpofobií. Jedna z prvních zmínek o chorobě byla uveřejněna na webu deníku Los Angeles Times pod titulkem Do you suffer from Trump Derangement Syndrome? dne 27. prosince 2016 (linka na článek zde). Choroba byla primárně vyvolaná volebním vítězstvím nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa po prezidentských volbách 8. listopadu 2016. Epidemie se okamžitě rozšířila i za hranice USA téměř do celého světa.
 
Choroba má celkem tři stupně vývoje. V prvním stupni oběť typicky ztrácí smysl pro proporce. Například, několik dní po zvolení budoucí prezident telefonoval prezidentovi Thajwanu, který pacienti postižení TDS okamžitě interpretovali jako zrušení politiky “jedné Číny” aniž by znali obsah rozhovoru. Vůbec jim totiž nedošlo, že se jednalo o pouhý zdvořilostní telefonní rozhovor, který nikdy neznamená jakoukoliv změnu politiky.
 
Druhý stupeň choroby se projevuje hyperbolickým zveličováním skutečností a výraznou modifikací slovníku postižených syndromem. Například známý web Politico na konci minulého roku publikoval zprávu, že Trumpovo používání soukromé ochranky je mimo zákon a mimo vžité etické normy umožňující protizákonné násilné činy. Opravdu mimo jakoukoliv logiku nezdůvodnitelné tvrzení, že pár věrných goril v Trumpově ochrance je vlastně totéž jako jednotky SD nacistické strany v době uchvácení moci v Německu nacistickou stranou Adolfa Hitlera. Ani po téměř půl roce prezidentství není pro nemocné postižené TDS evidentní, že takové přirovnání je silně v rozporu s realitou.
 
Druhý stupeň vývoje TDS je prekursorem ke třetímu stupni, ve kterém dochází ke konstantní hysterii například v oblasti imigrace, ve které nemocní nerozlišují mezi volební rétorikou (…odejděte!) a návrhem zákona o deportaci nelegálních imigrantů s trestním rejstříkem jako prvních, což bylo jasně mnohokrát řečeno sekretářem Reincem Priebusem, tiskovým mluvčím Seanem Spicerem a samotným prezidentem Trumpem.
 
S průběhem nemoci TDS ve třetím stupni vývoje nemocní postupně ztrácí jakýkoliv kontakt s realitou, ve které život vypadá jak v Půlnočním království z pohádky o Pyšné princezně. Rovněž je osoba Donalda Trumpa velmi často přirovnávána k Adolfu Hitlerovi a Trump pak v takovém srovnání dopadá o poznání hůře než jeho nacistický protějšek. A jelikož Hitler je už přeci jenom 70 let po smrti, nemocní si berou na pomoc jiného, současného diktátora a tím nemůže být nikdo jiný než Vladimír Putin, který podle nich rozkázal svým poslušným hackerům aby zařídili Trumpovo volební vítězství. V prosinci asi měsíc po volbách v interview s Tucker Carlsonem člen kongresového výboru pro zahraniční rozvědku kongresman Adam Shiff vyzval FoxNews aby se sloučilo s ruskou státní televizí Russia Today, jelikož nebyl schopen odpovědět na otázku jak to vlastně s tím ruským vlivem bylo.
 
Pokud se někdo zeptá oběti TDS co by jim udělalo lépe, zpravidla odpovědí, že lépe by jim udělala “normalizace”. Vskutku symbolické slovo zvláště pro nás, Čechy a Slováky, kteří si opravdovou normalizaci prožili když už ne na vlastní kůži, tak někteří příbuzní a předchozí generace určitě.
 
Závěrečnému stadiu této nemoci byli osobně svědky členové baseballového týmu amerického kongresu, když těžce nemocný TDS James Hodgkinson na ně začal střílet a velmi vážně zranil kongresmana Steve Scalise, zatímco pacient byl zastřelen přítomným členem ochranky.
 
Zatím není vůbec jasné, zdali příklad Jamese Hodgkinsona vyléčí některé těžce nemocné touto zákeřnou chorobou. Nutno doufat, že stadium epidemie stihomamu TDS dosáhlo vrcholu a nebudou se již opakovat žádné atentáty a ubude násilí v ulicích našich měst. Uvidíme, co přinese budoucnost.