Tweety Ronalda Reagana

Autor:  leho | dne: November 19, 2017


Je opravdu velká škoda, že v době prezidentství Ronalda Reagana mezi lety 1981 a 1989 neexistoval Internet a tudíž ani Twitter. Jak známo, tweety dnešního prezidenta Donalda Trumpa jsou velmi proslulé. A jestli jsou slavné či neslavné, to záleží s kým má člověk tu čest. Pokud se zeptáte někoho stiženého nevyléčitelnou nemocí trumpofobie neboli TDS (linka zde), tak taková otázka může vyvolat i velmi hysterickou reakci. Naproti tomu pokud se zeptáte příznivce či voliče dnešního amerického prezidenta, tak buď takový člověk neví, co si má myslet a je mu to v podstatě jedno, či mu tweety vůbec nevadí a nebo se mu dokonce i líbí. Já kolikrát sedím na všech třech židlích zároveň.
 
Nemám moc rád pohrávání si s “kdyby”, ale tentokrát udělám výjimku. Dnešní americký prezident je často srovnáván s Ronaldem Reaganem. Na konzervativním webu Newsmax se věnovali tématu ještě dávno před volbami v roce 2015 v článku 15 Things Trump and Reagan Have in Common. Takže ono na té podobnosti Donalda Trumpa s Ronaldem Reaganem určitě něco bude. Zde je málo známý obrázek dvou státníků z dávné doby z článku na Newsmax:
 

 
Jak by tedy tweetoval Ronald Reagan? Myslím, že se to dá velmi dobře odhadnout podle jeho zvukové zkoušky před týdenním rozhlasovým projevem dne 11. srpna 1984. Zkouška zněla následovně: “Spoluobčané Američané, právě jsem podepsal zákon, který navždy zakazuje Rusko. Bombardování začne za pět minut.”
 

 
Ronald Reagan byl vtipálek zrovna tak jako Donald Trump. Ano, souhlasím, že reaganovské tweety by asi měly jinou formu a stylistiku, oni tihle dva nejsou vůbec stejní, to je pravda. Ale jsem přesvědčen, že Reaganovy tweety by se probíraly podobně jako ty Trumpovy už jenom podle tehdejší reakce v médiích:
 

 
Jak na Reaganův vtípek reagovalo tehdejší Rudé právo je možno se dozvědět z archívu na webu Ústavu pro českou literaturu AV ČR (linka zde). Reakce Rudého práva je na straně 7. z 15. srpna roku 1984 (linka zde). Pro Nezvědavce jsem článek stáhl – Reagan se prozradil – linka zde