Rok 2017 skončil. Co dál?

Autor:  leho | dne: January 1, 2018


Já shledávám minulý rok 2017 jako přelomový hlavně kvůli neočekávaném prezidentství Donalda Trumpa, které definovalo nejen události doma i ve světě, ale i mnohé aspekty osobního života. Nikdy bych neočekával, že vysoká politika se v západním světě člověka nějak osobně dotkne tak jako se dotkla volba současného amerického prezidenta. Ale ono se to stalo a nejenom mě. Jedná se totiž o celospolečenský jev, o kterém jsem se zamyslel ve dvou článcích: Duševní porucha Donaldem Trumpem a Rozdělená společnost, rozdělené rodiny, kamarádi… . Samozřejmě, že Donalda Trumpa neviním z toho, že já a i jiní ztratili kamarády a přátele a že zdejší diskuze jsou poněkud mrtvé. Sice se jedná o smutný fakt, že kvůli takové banalitě člověk ztratí přátele a kamarády, ale s velkou určitostí je to dobře, neboť co kdyby se tito lidé takto projevili v nějaké opravdu krizové situaci, například když člověk by byl zraněn v automobilové nehodě a oni by vás v klidu nechali vykrvácet či snad ještě něco horšího. Takže se přes ztrátu těchto vesměs podivných lidiček z našeho okolí přeneseme a bez nich nejen Nový rok 2018 bude bez jakékoliv pochyby o mnoho lepší.
 
Ke konci starého roku člověk obvykle si něco slíbí v podobě různých předsevezetí, což se týká i mě, coby autora tohoto webu. Především musím ale zmínit, že já nejsem autorem myšlenky webu Nezvědavec a jsem nesmírně rád, že nejmenovaní skuteční autoři jsou mi stále spřízněni a musím jim tedy opět poděkovat za možnost, že se mohu Nezvědavci věnovat i v tomto Novém roce 2018.
 
Co tedy nového čeká Nezvědavce v Novém roce? Doufám že nikoho nezklamu, když žádná důležitá a zásadní předsevzetí vlastně ani nemám. Především bych rád pokračoval v té samé činnosti jako posledních několik měsíců, tj. v publikování občasného článku tak dvakrát za měsíc a tu a tam nějakého příspěvku v diskuzi.
 
Kromě pouhého pokračování ale také přemýšlím o tématickém rozdělení jednotlivých článků. Mám na mysli tři témata: věda, počítače a technologie, globální oteplování, a téma třetí – politika a zakázaná historie. Téma zakázané historie mne velmi láká už od ranných let dorůstání, kdy tatínek občas přinesl domů samizdaty a pašovanou emigrantskou literaturu jako např. Pelikánovy Listy. To bylo v dobách hluboké normalizace na konci 70. let a člověk by si myslel, že v dnešní svobodné společnosti nic takového už nebude potřeba. Ale, bohužel, stále tomu tak je. Nebudu se teď zamýšlet nad fenoménem “falešných zpráv”, to zřejmě učiním více než jednou, ale ne teď. Totiž během minulých svátků jsem znovunavštívil téma Bill Clinton a jeho cesta do SSSR a Československa v závěru roku 1969 a v lednu 1970. Na tomto tématu je fascinující, že donedávna se dalo zajímavé cestování studenta Clintona celkem snadno dohledat, ale teď už to tak snadné není. Wikipedie už nezmiňuje Clintonovu cestu vůbec a detaily jsou o poznání hůře dohledatelné, takže se rozhodně jedná o jedno ze “zakázaných” témat naší doby. Okolnosti tajemné Clintonovi turistiky jsou fascinující a jsou zde rovněž spojitosti s jeho pozdější postprezidentkou činností v poměrně nedávné době.
 
Novoroční předsevzetí redakční činnosti Nezvědavce do Nového roku 2018 jsou nikoliv příliš ambiciozní. Rád bych zachoval nenápadnost webu a pokud nepočetné čtenářstvo nebude mít chuť diskutovat pod články a ani ve fóru, vůbec to redakci nevadí. Spíše naopak, velmi nerad totiž ztrácím čas s vševědoucími mudrci typu Mikina od Yukonu.