Space

Home Forums Diskuze a fórum Space

Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)
 • Author
  Posts
 • #5527 Reply
  krakatit
  Guest

  Dano, tato prednaska by te mohla zajimat

  #5536 Reply
  Daniela
  Guest

  Diky,krakatite, tohle mne zajima, nedovedu pochopit situaci-stav, ze by planeta Zeme byla jedinecna v tech bilionech a bilionech bilionu planet ve vesmiru.
  I kdyz jinde by mohl existovat zivot upne jiny, nez jsme vubec schopni si predstavit.

  #5537 Reply
  krakatit
  Guest

  Dano, co je to “zivot” = psychologicky?

  Drive. ci pozdeji dojde na zaklade bio signalu k zjisteni, to se prenese do technologickych smeru. Jenze to uz je o necem jinem nez to. v cem jsme dnes. Rozhodne budoucnost v meziplanetarnim prostoru. neni tak jednoducha jako “scifi” myslenky. Veda je na prahu neceho, co je tezke pochopit i pro lidi s vysokym stupnem IQ, natoz plebsu.

  #5600 Reply
  von Schreckenstein
  Guest

  Pokud nekde ziji inteligentni bytosti, tak se Zemi urcite vyhnou.

  #5601 Reply
  leho
  Keymaster

  …ano, samozřejmě, pokud vezmeme v úvahu, že informační prostor je poslední dobou zaplňován agendou se vzrůstající stupidností neboť se jedná o business, na kterém se vydělává spousta peněz.
   
  Jak už jsem mnohokrát zmínil, nějaká pravda a věcné názory dnes už nehrají žádnou roli, ale co roli hraje, je kšeft pro drtivou většinu lidstva, která se skládá z nepříliš inteligentních jedinců neboť pouze mizivé procento lidských individuí inspiruje lidstvo k pokroku ve všech oborech lidské činnosti.
   
  Takže skutečně, pokud by nějací mimozemšťané koukli na veřejnou informační sféru, tak by asi rychle utekli.
   
  Ovšem ale otázka je, jestli tam někde v mezihvězdném prostoru nějací zelení a inteligentní mužíčci vůbec jsou. Když dáme pryč emoce a vezmeme v úvahu pouze věcnou stránku otázky, je téměř skoro jisté, že nikde se ve vesmíru nenacházejí tvorové inteligentnější než prvoci či prvohorní žížaly i přes jeho obrovské rozměry.
   
  O této neblahé skutečnosti totiž svědčí fakt, že naše civilizace vděčí svému vzniku především Měsíci, který zpomalením zemské rotace a stabilizací kolísavosti zemské osy zajistil stabilní prostředí pro biologický vývoj inteligentních bytostí, tj. člověka.
   
  Měsíc totiž vznikl nejen ve správném čase a na správném místě, ale rovněž kolizí právě se formující Země s planetou přesné hmotnosti a pod přesným úhlem s přesnou rychlostí takovým způsobem, že nejen že vznikl Měsíc s rovněž přesnými vlastnostmi včetně přesné vzdálenosti a charakteristikou oběžné dráhy, ale i Země jako planeta s přesnými vlastnostmi včetně hmotnosti a chemického složení díky této kolizi.
   
  Stačí se podívat na ostatní planety naší sluneční soustavy a na jejich souputníky a je jasné, že sestava Země-Měsíc je naprosto vyjímečná. Rovněž pozorování planet mimo sluneční soustavu svědčí o tomto faktu.
   
  Dále je nutno vzít v úvahu, jak dlouho vlastně přírodě trvalo, než se konečně narodil živočišný druh zvaný člověk více či méně rozumný. Trvalo to 4.5 miliardy let s mnohými neúspěšnými pokusy hlavně v podobě dinosaurů, kteří ovládli planetu na celých velmi dlouhých 200 milionů let a jejich konec pak způsobil meteorit právě se správnými charakteristikami ve správném čase a na správném místě podobně jako v případě kolize Země s jinou planetou.
   
  Bez meteoritu, stejně jako bez Měsíce, by narození živočného druhu zvaného člověk více či méně rozumný zřejmě nebylo vůbec možné.
   
  A k tomu všemu ještě musíme také vzít v úvahu nejen co jsem už zmínil, ale celkovou časovou osu od Velkého třesku, od kterého uplynulo nejméně 13.8 miliard let. 200 tisíc let existence lidského druhu v porovnání se 13.8 miliardami let existence vesmíru je rovněž zcela zanedbatelný záblesk na časové ose.
   
  Jelikož nemáme příliš mnoho informací ohledně formací jiných planetárních systémů, nejsme tedy schopni určit ani zdaleka přibližné hodnoty neznámých fi, fc, L v rovnici pro výpočet pravděpodobnosti existence zelených můžíků dle Franka Drake (viz zde).
   
  Takže, suma sumárum, podtrženo, sečteno, i přesto, že nelze ani zdaleka určit hodnoty fi, fc, L, mám velmi špatnou zprávu. Téměř s velkou určitostí za použití obyčejného selského rozumu lze tedy říci, že kromě prvoků a primitivních žížal se v celém tom širém vesmíru žádné jiné inteligentní bytosti kromě člověka více či méně rozumného zřejmě nenacházejí…

  #5624 Reply
  krakatit
  Guest

  Leho pouziju vyraz byvaleho reditele vatikanske observatore na mt. Graham …. vesmir je tak ohromny, ze pochopit Boha, je pri nasem myslenkovem objemu nemozne.

  Tvrdit, ze v prostoru nejsou myslici civilizace je nesmysl. Ono totiz uz samo o sobe, je zarazejici zkutecnost zrychleni lidskeho myslenkoveho prostoru. Lidstvo teprve ted v poslednich letech zacina chapat meritka casu.
  Jak lze pochopit ze v nesmirne kratkem case – tj od dob, kdy jsem se ucil cist a psat pod petrolejkou, koncim v prostoru “habitalnich zon v galaxiich”, principu ktery muze kdekoliv a v jakemkoliv case byt ve stejnem pomeru jako moje petrolejka a Hadron Collider.

  #5625 Reply
  leho
  Keymaster

  Krakatite, s bývalým ředitelem nelze než souhlasit. Ale snaha odhadnout zdali jsou tam někde nějací jiní inteligentní mužíci není zas tak ohromná jako snaha porozumět Bohu, tedy podle mého názoru.
   
  Všimni si, jak často používám magická slůvka “zřejmě”, “s velkou určitostí”, “dle mého názoru”, atd… Takže ještě jenom dodám, že na základě faktů, které jsou známy, jak jinak než dle mého názoru, ani v tom hrozně širém vesmíru žádní jiní “inteligenti” než my nejsou.
   
  Popularita názoru, že jiné civilizace jako ta naše prostě musí existovat, je dána psychologickými vlastnostmi lidských jedinců, pro které pocit samoty je to nejhorší mučení jaké může vůbec být. Už jsem zmiňoval, že uvržení nebohého vězně do samotky je ten nejhorší trest.
   
  Pokud se jako jedinci ocitneme sami bez kontaktu s jinými jedinci, velmi brzy nás z toho chytne takový psotník, že se z něj už nevzpamatujeme a nakonec bídně zemřeme velmi brzy na následky té hrozné samoty. Zkrátka názor o nutnosti existence mimozemských civilizacích je založen na pouhých emocích, ničem jiném.
   
  Bohužel ale, domoci se pravdy o existenci mimozemské inteligence není a zcela určitě nebude nikdy v lidských silách. Zkrátka vždy pokud bude lidstvo existovat, budeme se snažit najít nějaké jiné inteligentní mužíky, mužice či něco jiného, ale zcela určitě je nikdy neobjevíme.
   
  To ale neznamená, že tato snaha je na škodu. Naopak, ve snaživém procesu hledání objevíme jistě mnoho zajímavého i pro své potřeby. Objev živých mimozemských bakterií na Marsu, na souputnících Jupitera, Saturnu, kometách či snad někde úplně jinde bude určitě jeden z nejdůležitějších mezníků v historii naší civilizace.
   
  Rovněž zkoumání planet mimo naší sluneční soustavu může přinést neuvěřitelné poznatky, které se pak zužitkují i v jiných oborech lidské činnosti. Emoce, které způsobují naši jistotu smyslplnosti hledání mimozemských civilizací nás tak posouvají v našem vývoji stále dál a dál…

  #5628 Reply
  krakatit
  Guest

  Leho, rozhodne nesouhlasim s nazorem, ze vesmir v rozsahu (pro nas nekonecnym) si vytvoril jakousi osamelou enklavu – ZOO, myslicich tvoru na teto planete. Vzdalenost a cas, tak jak ji nase cvilizace a veda odpovida, tomu nenasvedcuje.

  Stavim na hypotezch lidi, kteri problem studuji a formuji podle soucastnych moznosti. Prohlasovat kategoricky, ze jsme jednina myslici skupina (i kdyz s tim myslenim je to vselijaky)je mirne receno dost drsne. To se neodvazi nikdo.

  Jen pro zajimavost co je v systemu zde –

  #5629 Reply
  leho
  Keymaster

  Krakatite, ale on ten vesmír, ten, který pozorujeme a ve kterém v jeho fyzických dimenzích existujeme, konečný je. Například se dá změřit jeho přibližná hmotnost, která jak známo, se neslučuje s fyzikálními zákony. Někde stále cosi zásadního chybí a dosazujeme si do toho neznáma dark matter a dark energy.
   
  Někde jsem četl, že ta “dark matter” není obyčejná hmota složená s těch samých elementárních částic, ale něco úplně jiného, co existuje nezávisle na hmotě naší. Jinak řečeno, čím více víme, tím více zjišťujeme, že vlastně nic nevíme. Kdybychom ustrnuli s devíti lety základního vzdělání z doby během dávné totality jako náš severský mudrc, tak bychom se brzy požrali navzájem.
   
  Jak už jsem napsal, vyjadřuji domněnku, která se blíží téměř jistotě, ale nemůže to být jistota, samozřejmě. A i ty zmiňuješ čas, který je nutno brát rovněž v úvahu. Jak už jsem zmínil, naše technická civilizace trvající zatím něco přes 100 let je v poměru s věkem vesmíru 13.8 miliard let velice a velice nepatrný záblesk. I těch 200 tisíc let člověka více či méně rozumného je také ještě pouhý záblesk.
   
  Civilizace totiž mohly během té dlouhé doby existovat a zaniknout, takže se o nich nikdy s největší pravděpodobností nedozvíme a tudíž pro nás vlastně ani nikdy neexistovaly.
   
  Tvrzení, že jsme zcela určitě ve vesmíru sami, že jsme jakési pouhé samo jediné ZOO v celém tom širém vesmíru, vyvolává negativní emoce a odmítání, což je naprosto přirozené.
   
  Myslím, že už jsem zmiňoval tento článek, který mne inspiruje k přijetí myšlenky, že asi jsme ta ZOO: https://qz.com/80907/why-well-never-meet-aliens/
   
  My tedy nikdy žádné mimozemšťany nepotkáme a neobjevíme. Ale to nás nemusí odrazovat abychom se o to neustále pokoušeli…
   
  PS: Rozhodně zajímavý teleskop tam v té Arizoně…

  #5635 Reply
  krakatit
  Guest

  K diskuzy predkladam –

  Jsme na pocatcich poznani. Jak uz kdosi rekl (film o kterem jsme mluvili UFO) Poznani lidstvu vezme mozna 500 roku, ale mozna 5 mesicu. Vyzkum, lepe receno vedecke poznatky nasi doby mohou byt za kratkou dobu uplne znehodnoceny.
  Pokud ovsem my znehodnotime sami sebe drive, viz treba “pochod karavany z Hondurasu” ci jine nesmysly vyprovokovane trivialnimi prvky soucastnosti.

  To nevi dnes nikdo, takze popirat kategoricky moznosti a rozsah zemske technologie k ziskani poznatku ci snad kontaktu je dost mimo misu.

  #5639 Reply
  Daniela
  Guest

  Zajimave video.
  Diky technologii mohou vedci theorisovat o skladbe a atmosferach dalekych planet. Ty pozorovane planety jsou ale tisice svetelnych let daleko. Neni mozne zjistit, zda li je na nich nejaky zivot. Jiste, je to z pohledu Pozemstana, ktery potrebuje kyslik v H2O k zivotu a nadmira CO2 je pro jeho existenci skodliva.
  Je to jako v sci-fi, muzeme si predstavovat zive tvory vselijak, ja verim, ze se inteligentni tvorove nekde v nejake galaxii nachazeji.Jsou li tam podminky pro zivot. Vzdyt i pozemska zvirata a rostliny se v zajmu preziti orientuji na vesmir-cas a na zakladni fysicke elementy.
  Prvky potrebne pro zivot se prece nachazely v kometach-asteroidech, ktere zrejme pred miliony roku pristaly na Zemi. Prece nelze ani spekulovat, zda tyto jednobunecne organismy priletely z daleke planety, kde byly stejne, ci podobne podminky pro zivot. Vzdyt je docela mozne, ze tyto organicke molekuly vznikly za uplne jinych podminek, nez mame na Zemi.
  Povazuji za zasadni, ze tyto primitivni organismy mely tu vlastnost, ze se v zemni atmosfere ci oceanech uchytily a nejen to, zacla biogenese a evoluce techto casticek.
  Odkud teda ty jednobunecne organismy priletely na Zem ?

  #5643 Reply
  krakatit
  Guest

  Dost problem ….

  #5645 Reply
  Daniela
  Guest

  Te metafysicke casti moc nerozumim, ale mam pocit, ze fysikalnimu zakonu Golden mean uz rozumim vic. Ja ho vidim opravdu skoro vsude.
  Z jednobunecnych tvoru k observaci zakonu vesmiru, to je docela uspech. Dnes pristala sonda na Mars, dalsi malinkaty krucek…..

  #5647 Reply
  krakatit
  Guest

  romantika ……

Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)
Reply To: Space
Your information: